BFC233865823
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Film Capacitors
Data Sheet: BFC233865823
Description: CAP FILM 0.082UF 10% 1KVDC RAD
Series MKP338 6
Ratings AEC-Q200, Y2
Features -
Packaging Bulk
Tolerance ±10%
Capacitance 0.082µF
Part Status Active
Termination PC Pins
Applications Automotive; EMI, RFI Suppression
Lead Spacing 0.886" (22.50mm)
Mounting Type Through Hole
Package / Case Radial
Size / Dimension 1.024" L x 0.394" W (26.00mm x 10.00mm)
Dielectric Material Polypropylene (PP), Metallized
Voltage Rating - AC 300V
Voltage Rating - DC 1000V (1kV)
Height - Seated (Max) 0.768" (19.50mm)
Operating Temperature -55°C ~ 105°C