L6R36-240
Manufacturers: Tri-Mag, LLC
Product Category: AC DC Desktop, Wall Adapters
Data Sheet: L6R36-240
Description: AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 24V 36W
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Tri-Mag, LLC
Form Wall Mount (Class II)
Series Tri-Mag®, L6R36 (36W)
Approvals cUL, UL
Efficiency Level VI
Input Type Fixed Blade
Cord Length 59" (1.50m)
Part Status Active
Applications ITE (Commercial)
Polarization -
Power (Watts) 36W
Input Connector NEMA 1-15P
Region Utilized North America
Voltage - Input 90 ~ 264 VAC
Output Connector Barrel Plug, 2.1mm I.D. x 5.5mm O.D.
Size / Dimension 3.82" L x 1.77" W x 1.52" H (97.0mm x 45.0mm x 38.6mm)
Voltage - Output 24V
Operating Temperature 0°C ~ 40°C
Current - Output (Max) 1.5A
No Load Power Consumption 100mW (Max)