| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | X4MF04207SPZQQ1 |
| Description: | IC MCU 32BIT 448KB FLASH 100LQFP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 80MHz |
| Series | Automotive, AEC-Q100, Hercules™ TMS470M ARM® Cortex®-M3 |
| RAM Size | 24K x 8 |
| Core Size | 16/32-Bit |
| Packaging | Tray |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Discontinued at Digi-Key |
| Peripherals | POR, WDT |
| Connectivity | CANbus, LINbus, MibSPI, SCI, UART/USART |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 49 |
| Core Processor | ARM® Cortex®-M3 |
| Package / Case | 100-LQFP |
| Data Converters | A/D 16x10b |
| Oscillator Type | External |
| Base Part Number | TMS470MF04207 |
| Program Memory Size | 448KB (448K x 8) |
| Program Memory Type | FLASH |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 100-LQFP (14x14) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 1.4V ~ 1.7V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |