| Manufacturers: | NA |
|---|---|
| Product Category: | Embedded - Microcontrollers |
| Data Sheet: | FIDO1100BGA208IR1 |
| Description: | IC MCU 32BIT 32KB RREM 208BGA |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Analog Devices, Inc. |
| Product Category | Embedded - Microcontrollers |
| Speed | 66MHz |
| Series | fido™ |
| RAM Size | 24K x 8 |
| Core Size | 32-Bit |
| Packaging | Tray |
| EEPROM Size | - |
| Part Status | Obsolete |
| Peripherals | DMA, POR, WDT |
| Connectivity | CANbus, EBI/EMI, EIA-232, Ethernet, GPIO, HDLC, I²C, SMBus, SPI |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Number of I/O | 72 |
| Core Processor | CPU32 |
| Package / Case | 208-TFBGA |
| Data Converters | A/D 8x10b |
| Oscillator Type | Internal |
| Base Part Number | FIDO1100 |
| Program Memory Size | 32KB (32K x 8) |
| Program Memory Type | RREM |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 208-BGA (10x10) |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd) | 2.25V ~ 3.6V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |