| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Supervisors |
| Data Sheet: | TPS3306-15QDRG4Q1 |
| Description: | IC SUPERVSR PROC CIRC DUAL 8SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Supervisors |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Reset | Active Low |
| Output | Open Drain or Open Collector |
| Series | Automotive, AEC-Q100 |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 70ms Minimum |
| Package / Case | 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) |
| Base Part Number | TPS3306 |
| Voltage - Threshold | 1.4V, 2.93V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Supplier Device Package | 8-SOIC |
| Number of Voltages Monitored | 2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $1.46 | $1.43 | $1.40 |