| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Supervisors |
| Data Sheet: | TL7770-12CDWR |
| Description: | IC DUAL PWR SPLY SUPRVISO 16SOIC |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Supervisors |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Reset | Active High/Active Low |
| Output | Complementary |
| Series | - |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 270 ns Typical Propagation Delay |
| Package / Case | 16-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Base Part Number | TL7770-12 |
| Voltage - Threshold | 12V, Adj |
| Operating Temperature | 0°C ~ 70°C (TA) |
| Supplier Device Package | 16-SOIC |
| Number of Voltages Monitored | 2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.00 | $1.96 | $1.92 |