| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Supervisors |
| Data Sheet: | TPS3305-18DGN |
| Description: | IC 1.8V DUAL PROCESS MON 8-MSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Supervisors |
| Type | Multi-Voltage Supervisor |
| Reset | Active High/Active Low |
| Output | Push-Pull, Totem Pole |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 140ms Minimum |
| Package / Case | 8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad |
| Base Part Number | TPS3305-18 |
| Voltage - Threshold | 1.68V, 2.93V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TJ) |
| Supplier Device Package | 8-MSOP-PowerPad |
| Number of Voltages Monitored | 2 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.92 | $2.86 | $2.80 |