| Manufacturers: | Texas Instruments |
|---|---|
| Product Category: | PMIC - Supervisors |
| Data Sheet: | TPS3600D20PW |
| Description: | IC PC PWR SPLY SUPERVISR 14TSSOP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Texas Instruments |
| Product Category | PMIC - Supervisors |
| Type | Battery Backup Circuit |
| Reset | Active Low |
| Output | Push-Pull, Totem Pole |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Reset Timeout | 60ms Minimum |
| Package / Case | 14-TSSOP (0.173", 4.40mm Width) |
| Base Part Number | TPS3600D20 |
| Voltage - Threshold | 1.78V |
| Operating Temperature | -40°C ~ 85°C (TA) |
| Supplier Device Package | 14-TSSOP |
| Number of Voltages Monitored | 1 |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $6.28 | $6.15 | $6.03 |