LP5990TM-1.2/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP5990TM-1.2/NOPB
Description: IC REG LINEAR 1.2V 200MA 4DSBGA
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
PSRR 55dB (10kHz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-WFBGA, DSBGA
Base Part Number LP5990
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 200mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-DSBGA (0.81x0.81)
Current - Quiescent (Iq) 75µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.2V