LP5952LC-1.5
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP5952LC-1.5
Description: IC REG LINEAR 1.5V 350MA 6-USON
PSRR 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN
Base Part Number LP5952
Control Features Enable
Current - Output 350mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 4.5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 350mA
Current - Supply (Max) 100µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-USON (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 28µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.5V