LP5952LC-1.3
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP5952LC-1.3
Description: IC REG LINEAR 1.3V 350MA 6-USON
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
PSRR 80dB ~ 64dB (10Hz ~ 100kHz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 6-UFDFN
Base Part Number LP5952
Control Features Enable
Current - Output 350mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 4.5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 350mA
Current - Supply (Max) 100µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 6-USON (2x2)
Current - Quiescent (Iq) 28µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.3V