LP5907MFX-2.5/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP5907MFX-2.5/NOPB
Description: IC REG LINEAR 2.5V 250MA SOT23-5
PSRR 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Control Features Enable
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.25V @ 250mA
Current - Supply (Max) 425µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 25µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 2.5V