LP5907UVX-1.8/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP5907UVX-1.8/NOPB
Description: IC REG LINEAR 1.8V 250MA 4DSBGA
PSRR 90dB ~ 60dB (100Hz ~ 100kHz)
Series -
Packaging Cut Tape (CT)
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-XFBGA, DSBGA
Base Part Number LP5907
Control Features Enable
Current - Output 250mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.2V @ 250mA
Current - Supply (Max) 425µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-DSBGA
Current - Quiescent (Iq) 25µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.8V