LP5900TL-4.5/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP5900TL-4.5/NOPB
Description: IC REG LINEAR 4.5V 150MA 4DSBGA
PSRR 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 4-WFBGA, DSBGA
Base Part Number LP5900
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 85°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.15V @ 150mA
Current - Supply (Max) 230µA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 4-DSBGA (1x1)
Current - Quiescent (Iq) 50µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.5V