LP3881ESX-1.5
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP3881ESX-1.5
Description: IC REG LIN 1.5V 800MA DDPAK
PSRR 80dB ~ 65dB (120Hz ~ 1kHz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Base Part Number LP3881
Control Features Enable
Current - Output 800mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit, Under Voltage Lockout (UVLO)
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 5.5V
Voltage Dropout (Max) 0.16V @ 800mA
Current - Supply (Max) 8mA