LP3874ESX-3.3
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP3874ESX-3.3
Description: IC REG LIN 3.3V 800MA DDPAK
PSRR 73dB ~ 57dB (120Hz)
Series -
Packaging Tape & Reel (TR)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-263-6, D²Pak (5 Leads + Tab), TO-263BA
Base Part Number LP3874
Control Features Enable
Current - Output 800mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 7V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 800mA
Current - Supply (Max) 15mA