LP2985IM5-4.7/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP2985IM5-4.7/NOPB
Description: IC REG LINEAR 4.7V 150MA SOT23-5
PSRR 45dB (1kHz)
Series -
Packaging Cut Tape (CT)
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SC-74A, SOT-753
Base Part Number LP2985
Control Features Enable
Current - Output 150mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.58V @ 150mA
Current - Supply (Max) 2.5mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package SOT-23-5
Current - Quiescent (Iq) 95µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 4.7V