LP2987IM-3.8/NOPB
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP2987IM-3.8/NOPB
Description: IC REG LINEAR 3.8V 200MA 8SOIC
PSRR 65dB (1kHz)
Series -
Packaging Tube
Output Type Fixed
Part Status Obsolete
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number LP2987
Control Features Enable
Current - Output 200mA
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 16V
Voltage Dropout (Max) 0.35V @ 200mA
Current - Supply (Max) 3.7mA
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 120µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.8V