LP2951-33DR
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: LP2951-33DR
Description: IC REG LIN POS ADJ 100MA 8SOIC
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
PSRR -
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Adjustable (Fixed)
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Base Part Number LP2951-33
Control Features Enable
Current - Output 100mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Voltage - Input (Max) 30V
Voltage Dropout (Max) 0.6V @ 100mA
Current - Supply (Max) 14mA
Voltage - Output (Max) 30V
Supplier Device Package 8-SOIC
Current - Quiescent (Iq) 120µA
Voltage - Output (Min/Fixed) 1.235V (3.3V)