L78M24CDT-TR
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - Linear
Data Sheet: L78M24CDT-TR
Description: IC REG LINEAR 24V 500MA DPAK
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
PSRR 50dB (120Hz)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Base Part Number L78M24
Control Features -
Current - Output 500mA
Protection Features Over Current, Over Temperature, Short Circuit
Number of Regulators 1
Output Configuration Positive
Operating Temperature 0°C ~ 125°C
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage Dropout (Max) -
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package DPAK
Current - Quiescent (Iq) 6mA
Voltage - Output (Min/Fixed) 24V