LMR14006XDDCT
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: LMR14006XDDCT
Description: IC REG BUCK ADJ 600MA TSOT23-6
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Series SIMPLE SWITCHER®
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Output Type Adjustable
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Current - Output 600mA
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 1.1MHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 40V
Voltage - Input (Min) 4V
Voltage - Output (Max) 38.4V