ADP2302ARDZ-3.3-R7
Manufacturers: NA
Product Category: PMIC - Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Data Sheet: ADP2302ARDZ-3.3-R7
Description: IC REG BUCK 3.3V 2A 8SOIC
Manufacturer Analog Devices, Inc.
Series -
Function Step-Down
Topology Buck
Packaging Digi-Reel®
Output Type Fixed
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Base Part Number ADP2302
Current - Output 2A
Number of Outputs 1
Output Configuration Positive
Frequency - Switching 700kHz
Operating Temperature -40°C ~ 125°C (TJ)
Synchronous Rectifier No
Voltage - Input (Max) 20V
Voltage - Input (Min) 3V
Voltage - Output (Max) -
Supplier Device Package 8-SOIC-EP
Voltage - Output (Min/Fixed) 3.3V