LM3S9971-IBZ80-C3
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: LM3S9971-IBZ80-C3
Description: IC MCU 32BIT 256KB FLASH 108BGA
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Texas Instruments
Speed 80MHz
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 9000
RAM Size 64K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART, USB OTG
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 72
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 108-LFBGA
Data Converters A/D 16x10b
Oscillator Type Internal
Base Part Number LM3S9971
Program Memory Size 256KB (256K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.235V ~ 1.365V