LM3S8G62-IQC80-A2
Manufacturers: Texas Instruments
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: LM3S8G62-IQC80-A2
Description: IC MCU 32BIT 384KB FLASH 100LQFP
Manufacturer Texas Instruments
Speed 80MHz
Series Stellaris® ARM® Cortex®-M3S 8000
RAM Size 64K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Obsolete
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, Motor Control PWM, POR, PWM, WDT
Connectivity CANbus, Ethernet, I²C, IrDA, LINbus, Microwire, QEI, SPI, SSI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 46
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 100-LQFP
Data Converters A/D 16x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number LM3S8C62
Program Memory Size 384KB (384K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 3V ~ 3.6V