| Manufacturers: | TT Electronics / Optek Technology |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Data Sheet: | HCT802 |
| Description: | MOSFET N/P-CH 90V 2A/1.1A SMD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TT Electronics / Optek Technology |
| Product Category | Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays |
| Series | - |
| FET Type | N and P-Channel |
| Packaging | Bulk |
| FET Feature | Standard |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 500mW |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | 6-SMD, No Lead |
| Vgs(th) (Max) @ Id | 2.5V @ 1mA |
| Operating Temperature | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Rds On (Max) @ Id, Vgs | 5Ohm @ 1A, 10V |
| Supplier Device Package | 6-SMD |
| Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs | - |
| Drain to Source Voltage (Vdss) | 90V |
| Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds | 70pF @ 25V |
| Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C | 2A, 1.1A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $31.75 | $31.12 | $30.49 |