GWM120-0075P3-SMD SAM
Manufacturers: IXYS
Product Category: Transistors - FETs, MOSFETs - Arrays
Data Sheet: GWM120-0075P3-SMD SAM
Description: MOSFET 6N-CH 75V 118A ISOPLUS
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer IXYS
Series -
FET Type 6 N-Channel (3-Phase Bridge)
Packaging Tube
FET Feature Standard
Part Status Active
Power - Max -
Mounting Type Surface Mount
Package / Case 17-SMD, Gull Wing
Base Part Number GWM120
Vgs(th) (Max) @ Id 4V @ 1mA
Operating Temperature -55°C ~ 175°C (TJ)
Rds On (Max) @ Id, Vgs 5.5mOhm @ 60A, 10V
Supplier Device Package ISOPLUS-DIL™
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs 100nC @ 10V
Drain to Source Voltage (Vdss) 75V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds -
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C 118A