| Manufacturers: | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
|---|---|
| Product Category: | Power Relays, Over 2 Amps |
| Data Sheet: | 38-R175C5777 |
| Description: | RELAY GEN PURPOSE SPST 35A 420V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Potter & Brumfield Relays |
| Product Category | Power Relays, Over 2 Amps |
| Series | 38, Products Unlimited |
| Features | - |
| Coil Type | Non Latching |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Active |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 11.9mA |
| Coil Voltage | 420VAC |
| Contact Form | SPST-NC (1 Form B) |
| Mounting Type | Chassis Mount |
| Coil Insulation | Class B |
| Contact Material | Silver Cadmium Oxide (AgCdO) |
| Switching Voltage | 277VAC - Max |
| Termination Style | Quick Connect - 0.250" (6.3mm) |
| Must Operate Voltage | 252 VAC |
| Must Release Voltage | 60 VAC |
| Operating Temperature | - |
| Contact Rating (Current) | 35A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $27.65 | $27.10 | $26.56 |