| Manufacturers: | Phoenix Contact |
|---|---|
| Product Category: | Power Relays, Over 2 Amps |
| Data Sheet: | 2901913 |
| Description: | RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 230V |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Product Category | Power Relays, Over 2 Amps |
| Series | REL-OR |
| Features | Lighted Indicator |
| Coil Type | Non Latching |
| Packaging | Bulk |
| Relay Type | General Purpose |
| Part Status | Active |
| Seal Rating | - |
| Coil Current | 11.0mA |
| Coil Voltage | 230VAC |
| Contact Form | SPST-NO (1 Form A) |
| Operate Time | 20ms |
| Release Time | 20ms |
| Mounting Type | Socketable |
| Coil Insulation | - |
| Coil Resistance | 6.85 kOhms |
| Contact Material | Silver Nickel (AgNi) |
| Switching Voltage | 250VAC, 220VDC - Max |
| Termination Style | Plug In, 8 Pin (Octal) |
| Must Operate Voltage | - |
| Must Release Voltage | - |
| Operating Temperature | -40°C ~ 60°C |
| Contact Rating (Current) | 10A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $27.55 | $27.00 | $26.46 |