| Manufacturers: | TE Connectivity Passive Product |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | UPW50B250RV |
| Description: | RES 250 OHM 1/2W 0.1% AXIAL |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity Passive Product |
| Product Category | Through Hole Resistors |
| Series | UPW, Neohm |
| Features | - |
| Packaging | Bulk |
| Tolerance | ±0.1% |
| Resistance | 250 Ohms |
| Composition | Wirewound |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 0.5W, 1/2W |
| Package / Case | Axial |
| Size / Dimension | 0.250" Dia x 0.500" L (6.35mm x 12.70mm) |
| Height - Seated (Max) | - |
| Operating Temperature | -55°C ~ 145°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | Axial |
| Temperature Coefficient | ±5ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.50 | $11.27 | $11.04 |