| Manufacturers: | Caddock Electronics, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Through Hole Resistors |
| Data Sheet: | MP9100-27.0-1% |
| Description: | RES 27 OHM 100W 1% TO247 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Caddock Electronics, Inc. |
| Product Category | Through Hole Resistors |
| Series | Kool-Pak®MP9000 |
| Features | Moisture Resistant, Non-Inductive |
| Packaging | Tube |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 27 Ohms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 100W |
| Package / Case | TO-247-2 |
| Size / Dimension | 0.620" L x 0.195" W (15.75mm x 4.95mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.825" (20.96mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 175°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | TO-247 |
| Temperature Coefficient | -20/ +80ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $11.38 | $11.15 | $10.93 |