| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 41356 |
| Description: | CONN RING CIRC 10-12AWG #1/4 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | - |
| Series | - |
| Features | Serrated Termination |
| Packaging | Reel |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Insulation | Non-Insulated |
| Wire Gauge | 10-12 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Brass |
| Length - Overall | 0.820" (20.83mm) |
| Insulation Diameter | - |
| Width - Outer Edges | 0.500" (12.70mm) |
| Material - Insulation | - |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.13 | $0.13 | $0.12 |