| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 342183-1 |
| Description: | CONN RING CIRC 10-12AWG M4 CRIMP |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | Yellow |
| Series | Plasti-Grip |
| Features | Serrated Termination |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.039" (0.99mm) |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 10-12 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | M4 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 1.103" (28.02mm) |
| Insulation Diameter | 0.150" ~ 0.252" (3.81mm ~ 6.40mm) |
| Width - Outer Edges | 0.374" (9.50mm) |
| Material - Insulation | Poly-Vinyl Chloride (PVC) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.33 | $0.32 | $0.32 |