| Manufacturers: | TE Connectivity AMP Connectors |
|---|---|
| Product Category: | Terminals - Ring Connectors |
| Data Sheet: | 320563 |
| Description: | CONN RING CIRC 14-16AWG #1/4 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | TE Connectivity AMP Connectors |
| Product Category | Terminals - Ring Connectors |
| Color | Blue |
| Series | PIDG |
| Features | Serrated Termination |
| Packaging | Bulk |
| Thickness | 0.031" (0.79mm) |
| Insulation | Insulated |
| Wire Gauge | 14-16 AWG |
| Part Status | Active |
| Termination | Crimp |
| Mounting Type | Free Hanging (In-Line) |
| Stud/Tab Size | 1/4 Stud |
| Terminal Type | Circular |
| Contact Finish | Tin |
| Contact Material | Copper |
| Length - Overall | 1.078" (27.38mm) |
| Insulation Diameter | 0.105" ~ 0.150" (2.67mm ~ 3.81mm) |
| Width - Outer Edges | 0.469" (11.91mm) |
| Material - Insulation | Polyamide (PA), Nylon |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.32 | $0.31 | $0.31 |