| Manufacturers: | Sumida America Components Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Fixed Inductors |
| Data Sheet: | DEP1519BHF-100M |
| Description: | POWER INDUCTOR |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sumida America Components Inc. |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Type | Wirewound |
| Series | DEP1519B |
| Ratings | - |
| Features | - |
| Q @ Freq | - |
| Shielding | Shielded |
| Tolerance | ±20% |
| Inductance | 10µH |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | Radial, Vertical, 4 Leads |
| Material - Core | - |
| Size / Dimension | 0.689" L x 0.591" W (17.50mm x 15.00mm) |
| DC Resistance (DCR) | 10.7mOhm Max |
| Current - Saturation | 26A |
| Current Rating (Amps) | 10A |
| Height - Seated (Max) | 0.760" (19.30mm) |
| Operating Temperature | -40°C ~ 125°C |
| Frequency - Self Resonant | - |
| Inductance Frequency - Test | 1kHz |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $5.10 | $5.00 | $4.90 |