RSMF1JT1K50
Manufacturers: Stackpole Electronics, Inc.
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: RSMF1JT1K50
Description: RES 1.5K OHM 1W 5% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Stackpole Electronics, Inc.
Series RSMF
Features Flame Proof, Safety
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%
Resistance 1.5 kOhms
Composition Metal Oxide Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.126" Dia x 0.354" L (3.20mm x 9.00mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 200°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±200ppm/°C