PR01000102402JR500
Manufacturers: Vishay BC Components
Product Category: Through Hole Resistors
Data Sheet: PR01000102402JR500
Description: RES 24K OHM 1W 5% AXIAL
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Vishay BC Components
Series PR01
Features Automotive AEC-Q200, Flame Retardant Coating, Safety
Packaging Cut Tape (CT)
Tolerance ±5%
Resistance 24 kOhms
Composition Metal Film
Part Status Active
Failure Rate -
Power (Watts) 1W
Package / Case Axial
Size / Dimension 0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height - Seated (Max) -
Operating Temperature -55°C ~ 155°C
Number of Terminations 2
Supplier Device Package Axial
Temperature Coefficient ±250ppm/°C