| Manufacturers: | Stackpole Electronics, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | CSR1225JKR120 |
| Description: | RES 0.12 OHM 5% 3W 2512 WIDE |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | CSR |
| Features | Current Sense |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±5% |
| Resistance | 120 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 3W |
| Package / Case | Wide 2512 (6432 Metric), 1225 |
| Size / Dimension | 0.122" L x 0.248" W (3.10mm x 6.30mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.041" (1.05mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 1225 |
| Temperature Coefficient | ±100ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.17 | $0.17 | $0.16 |