| Manufacturers: | Stackpole Electronics, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Chip Resistor - Surface Mount |
| Data Sheet: | CSRN2010FK11L0 |
| Description: | RES 0.011 OHM 1% 1W 2010 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Stackpole Electronics, Inc. |
| Product Category | Chip Resistor - Surface Mount |
| Series | CSRN |
| Features | Current Sense |
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Tolerance | ±1% |
| Resistance | 11 mOhms |
| Composition | Thick Film |
| Part Status | Active |
| Failure Rate | - |
| Power (Watts) | 1W |
| Package / Case | 2010 (5025 Metric) |
| Size / Dimension | 0.197" L x 0.097" W (5.00mm x 2.45mm) |
| Height - Seated (Max) | 0.030" (0.75mm) |
| Operating Temperature | -55°C ~ 155°C |
| Number of Terminations | 2 |
| Supplier Device Package | 2010 |
| Temperature Coefficient | ±250ppm/°C |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.17 | $0.17 | $0.16 |