GGC8R516
Manufacturers: Sprague Goodman
Product Category: Trimmers, Variable Capacitors
Data Sheet: GGC8R516
Description: CAP TRIMMER 0.8-8.5PF 750V TH
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Sprague Goodman
Series PISTONCAP®
Features General Purpose
Q @ Freq 500 @ 20MHz
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Adjustment Type Side
Voltage - Rated 750V
Size / Dimension 0.250" Dia (6.35mm)
Capacitance Range 0.8 ~ 8.5pF
Dielectric Material Glass
Height - Seated (Max) 0.562" (14.27mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C