GGP12088
Manufacturers: Sprague Goodman
Product Category: Trimmers, Variable Capacitors
Data Sheet: GGP12088
Description: CAP TRIMMER 0.8-12PF 750V
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer Sprague Goodman
Series PISTONCAP®
Features General Purpose
Q @ Freq 500 @ 20MHz
Part Status Active
Mounting Type User Defined
Adjustment Type Side
Voltage - Rated 750V
Size / Dimension 0.250" Dia (6.35mm)
Capacitance Range 0.8 ~ 12pF
Dielectric Material Glass
Height - Seated (Max) 0.750" (19.05mm)
Operating Temperature -55°C ~ 125°C