| Manufacturers: | Sanken |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | 2SB1382 |
| Description: | TRANS PNP DARL 120V 16A TO3PF |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Sanken |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Bulk |
| Part Status | Active |
| Power - Max | 75W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-3P-3 Full Pack |
| Transistor Type | PNP - Darlington |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 50MHz |
| Supplier Device Package | TO-3PF |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 1.5V @ 16mA, 8A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 16A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 10µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 2000 @ 8A, 4V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 120V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $4.35 | $4.26 | $4.18 |