| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Data Sheet: | 2STC5242 |
| Description: | TRANS NPN 230V 15A TO-3P |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Transistors - Bipolar (BJT) - Single |
| Series | - |
| Packaging | Tube |
| Part Status | Obsolete |
| Power - Max | 150W |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | TO-3P-3, SC-65-3 |
| Transistor Type | NPN |
| Base Part Number | 2STC |
| Operating Temperature | 150°C (TJ) |
| Frequency - Transition | 30MHz |
| Supplier Device Package | TO-3P |
| Vce Saturation (Max) @ Ib, Ic | 3V @ 800mA, 8A |
| Current - Collector (Ic) (Max) | 15A |
| Current - Collector Cutoff (Max) | 5µA (ICBO) |
| DC Current Gain (hFE) (Min) @ Ic, Vce | 80 @ 1A, 5V |
| Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) | 230V |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.93 | $2.87 | $2.81 |