| Manufacturers: | Samtec, Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Data Sheet: | LSS-110-01-F-DV-A-TR |
| Description: | CONN SELF-MATE 20POS SMD GOLD |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Samtec, Inc. |
| Product Category | Rectangular Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board) |
| Pitch | 0.025" (0.64mm) |
| Series | Razor Beam™ LSS |
| Features | Board Guide |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Connector Type | Self Mating, Non-Gendered |
| Contact Finish | Gold |
| Number of Rows | 2 |
| Height Above Board | 0.169" (4.30mm) |
| Number of Positions | 20 |
| Mated Stacking Heights | 6mm, 7mm, 9mm |
| Contact Finish Thickness | 3.00µin (0.076µm) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |