| Manufacturers: | STMicroelectronics |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | STTH60RQ06W |
| Description: | TURBO 2 ULTRAFAST HIGH VOLTAGE R |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | STMicroelectronics |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) |
| Series | - |
| Diode Type | Standard |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Through Hole |
| Package / Case | DO-247-2 (Straight Leads) |
| Capacitance @ Vr, F | - |
| Supplier Device Package | DO-247 |
| Reverse Recovery Time (trr) | 65ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 80µA @ 600V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 600V |
| Current - Average Rectified (Io) | 60A |
| Operating Temperature - Junction | 175°C (Max) |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $2.86 | $2.80 | $2.75 |