| Manufacturers: | Littelfuse Inc. |
|---|---|
| Product Category: | Diodes - Rectifiers - Single |
| Data Sheet: | LSIC2SD065C08A |
| Description: | SIC SCHOTTKY DIODE 650V 8A TO252 |
| RoHS status: | RoHS Compliant |
| Attribute | Attribute Value |
|---|---|
| Manufacturer | Littelfuse Inc. |
| Product Category | Diodes - Rectifiers - Single |
| Speed | No Recovery Time > 500mA (Io) |
| Series | Gen2 |
| Packaging | Digi-Reel® |
| Diode Type | Silicon Carbide Schottky |
| Part Status | Active |
| Mounting Type | Surface Mount |
| Package / Case | TO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63 |
| Capacitance @ Vr, F | 415pF @ 1V, 1MHz |
| Supplier Device Package | TO-252, (D-Pak) |
| Reverse Recovery Time (trr) | 0ns |
| Current - Reverse Leakage @ Vr | 50µA @ 650V |
| Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) | 650V |
| Current - Average Rectified (Io) | 23A (DC) |
| Operating Temperature - Junction | -55°C ~ 175°C |
| Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If | 1.8V @ 8A |
| Refrence Price ($) | 1 pcs | 100 pcs | 500 pcs |
|---|---|---|---|
| $0.00 | $0.00 | $0.00 |