STPS61L60CW
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Diodes - Rectifiers - Arrays
Data Sheet: STPS61L60CW
Description: DIODE ARRAY SCHOTTKY 60V TO247-3
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Mounting Type Through Hole
Package / Case TO-247-3
Diode Configuration 1 Pair Common Cathode
Supplier Device Package TO-247-3
Current - Reverse Leakage @ Vr 800µA @ 60V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60V
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 660mV @ 30A
Current - Average Rectified (Io) (per Diode) 30A