STPS1L60A
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: STPS1L60A
Description: DIODE SCHOTTKY 60V 1A SMA
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Digi-Reel®
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Surface Mount
Package / Case DO-214AC, SMA
Base Part Number STPS1L60
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package SMA (DO-214AC)
Current - Reverse Leakage @ Vr 50µA @ 60V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 60V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction 150°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 570mV @ 1A