STPS1150
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Diodes - Rectifiers - Single
Data Sheet: STPS1150
Description: DIODE SCHOTTKY 150V 1A DO41
RoHS status: RoHS Compliant
Attribute Attribute Value
Manufacturer STMicroelectronics
Speed Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Series -
Packaging Cut Tape (CT)
Diode Type Schottky
Part Status Active
Mounting Type Through Hole
Package / Case DO-204AL, DO-41, Axial
Base Part Number STPS1150
Capacitance @ Vr, F -
Supplier Device Package DO-41
Current - Reverse Leakage @ Vr 1µA @ 150V
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) 150V
Current - Average Rectified (Io) 1A
Operating Temperature - Junction 175°C (Max)
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 820mV @ 1A