STM32L152V8T6A
Manufacturers: STMicroelectronics
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: STM32L152V8T6A
Description: IC MCU 32BIT 64KB FLASH 100LQFP
Speed 32MHz
Series STM32L1
RAM Size 32K x 8
Core Size 32-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size 4K x 8
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, DMA, I²S, LCD, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, IrDA, LINbus, SPI, UART/USART, USB
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 83
Core Processor ARM® Cortex®-M3
Package / Case 100-LQFP
Data Converters A/D 24x12b; D/A 2x12b
Oscillator Type Internal
Base Part Number STM32L152
Program Memory Size 64KB (64K x 8)
Program Memory Type FLASH
Operating Temperature -40°C ~ 85°C (TA)
Supplier Device Package 100-LQFP (14x14)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 1.8V ~ 3.6V