PIC16C65B-20/PQ
Manufacturers: Microchip Technology
Product Category: Embedded - Microcontrollers
Data Sheet: PIC16C65B-20/PQ
Description: IC MCU 8BIT 7KB OTP 44MQFP
Speed 20MHz
Series PIC® 16C
RAM Size 192 x 8
Core Size 8-Bit
Packaging Tray
EEPROM Size -
Part Status Active
Peripherals Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, WDT
Connectivity I²C, SPI, UART/USART
Mounting Type Surface Mount
Number of I/O 33
Core Processor PIC
Package / Case 44-QFP
Data Converters -
Oscillator Type External
Base Part Number PIC16C65B
Program Memory Size 7KB (4K x 14)
Program Memory Type OTP
Operating Temperature 0°C ~ 70°C (TA)
Supplier Device Package 44-MQFP (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) 4V ~ 5.5V